Spinner
Dovanos baltų kultūros mylėtojams
1

Buvo laikas, kai mokėjau turbūt kokius du šimtus liaudies dainų, buvo laikas, kai tos liaudies dainos ir etno kultūra atrodė kažkas tokio beveik kaimiško. O dabar man vėl  etapas “atgal prie šaknų”. Kai gerai atliekamos sutartinės užkabina pačią mano sielos esmę, kartais net iki graudulio. Kai norisi tyrinėti senovinius baltų simbolius, keliauti po Lietuvą ieškant senų autentiškų langinių, skaityti knygas apie mūsų mitologiją, skinti žolynus, sėdėti po liepomis.

Pati esu katalikė, bet oficialiai senajam baltų tikėjimui save priskiria apie 5 tūkst. gyventojų (paskutinio surašymo duomenimis). O tokių “prijaučiančiųjų” kaip aš turbūt yra gerokai daugiau. Pasitarusi su Ugniumi Lioge, šiuolaikinės baltų kultūros festivalio “Mėnuo Juodaragis” sumanytoju, parinkau kelias dovanų idėjas, kurios patiks šios kultūros mylėtojams ir apskritai tiems, kas brangina savo šaknis.

Lietuviški smilkalai. Miškų ir pievų kvapas, dvasingai namų estetikai. Iš tradicinių lietuviškų žolynų: kvapniųjų kadagių, jonažolių, ajerų, šalavijų, pelyno, sutrinti ir surišti rankomis, jiems suteiktas tautinio paveldo ženklas. Kaina 5 eur. Galima užsisakyti internetu, galima užsukti į “Ragainę”.Tiks ir kaip simbolinė dovana kolegai, ir lauktuvėms į užsienį.

smilkalai
lietuviški smilkalai

Sutartinės. Net jeigu esate kitokios muzikos mėgėjas, turėti savo grojaraštyje sutartinių – mano galva, gero skonio ženklas. Juk tai mūsų tapatybė. Įvertinta net ir Unesco, kaip nematerialus paveldas. Šiuolaikinę baltišką muziką Ugnius vadina “daugiau nei materialia dovana”, o pasirinkti tikrai yra iš ko. Nerealu, kad net specializuotą baltiškos muzikos leidyklą turime – ir man pačiai daug ką iš ten dar tik teks atrasti. Man patiko  „Trys keturiose” „Bitela” – gal dėl to, kad čia visos sutartinės apie bites  įrašytos natūraliai, gamtoje, čiurlenant upeliui ar čiulbant paukščiams, taip nuskamba itin autentiškai.

Diskai
sutartinių CD

Baltiški žalvariniai papuošalai ar amuletai. Kaip viename straipsnyje cituotas baltiškų papuošalų kūrėjas Evaldas Babenskas, amuletu gali būti bet koks papuošalas, žiedas, kabutis. Tačiau paprastas daiktas amuletu tampa tada, kai virsta mums brangiu dėl tam tikro svarbaus įvykio ar proceso, kaip tarpininkas tarp dviejų žmonių, tarp žmogaus ir stichijos, tarp žmogaus ir laiko. Koks tas svarbus įvykis – spręsti jums. Šie ypatingi ir tuo, kad sukurti pagal archeologinius radinius.
„Promočių giesmės”. Man patinka sutartinės, bet turiu pripažinti, nėra taip, kad aplink būtų gausu žmonių, kurie veržtųsi jas drauge užtraukti. Nebent vietoj lopšinių kartais jas savo vaikams paniūniuoju. Bet kažkaip FB platybės mane nuvedė į “Promočių giesmes” – tikėjausi, kad einu paklausyti pasirodymo, o paaiškėjo – kad atlikėja turiu būti aš pati:) Ne viena, žinoma, su kitomis nerealiomis moterimis (vyrų nebuvo). Buvo besilaukiančių, buvo su vaikais, buvo prislėgtų, buvo linksmų – bet išgaravus pirmam nejaukumui, buvo taip gera patirti  tą senųjų sutartinių dvasią. Patiks mėgstančioms (nebūtinai – mokančioms) dainuoti  ir tiesiog labai gerai atpalaiduoja, išvalo smegenis ir nejučia imi “sutarti” su tomis moterimis, kurių visai nepažinojai. Vieno vakaro kaina – apie 10 eurų. Geriausia dovanoti šią dovaną einant drauge. Manau, tai būtų įdomus, nors ir ramesnis netradicinis variantas mergvakariui.

promociu giesmes
dainavimo vakaras

 Marškinėliai su baltų simbolika. Pavyzdžiui, su žirgeliais – tai yra tradicinis vyriškas dangaus stogo, aukštybių apsaugos įvaizdinys, vaisingumo simbolis. Arba su „rožele” – gyvybės medžio, sveikatos ir grožio simboliu, tiks moterims. Kaina apie 14 eurų.  Vėjo, Laimos, Gabijos vardų turėtojams galima rasti daiktų su jų simboliais. O kas nori pasigilinti į pačią simboliką, tam patiks “Rasties versmė” – baltų simboliai čia nagrinėjami platesniame visuotinių simbolių kontekste. Kaina apie 14,50 eur.

Žaidimas „Baltų žemės”. Taktinis, istorinis-edukacinis vaidmenų stalo žaidimas 9-13a. baltų genčių tema. Kito tokio žaidimo, kuris mokytų pažinti mūsų senąją kultūrą nežinau, ir vien dėl to jau verta juo pasidomėti. Įsitraukiu jį ir į savo norų sąrašą.

20292779_1937282576548820_7202869773781603798_n
stalo žaidimas „Baltų žemės”

Turiningos baltų vienybės dienos,
Gitana

1

  1. […] Marškinėliai su autentiška baltų simbolika. Net jeigu ši kultūra mažai rūpi, bus proga truputį papasakoti apie gilias mūsų šaknis. O ir tie simboliai tokie išieškoti, gražūs – ezoterika.lt. Arba rinkitės papuošalus, sukurtus pagal archeologinių radinių pavyzdžius –lietis.lt. (Beje, apie baltų kultūros gerbėjams ir daugiau idėjų yra čia. […]

Komentuok! Mes Tave skaitome!

0

TOP

X