Keturios programos, kurios man sutaupo laiko

Kartais manęs klausia: kaip tu viską spėji. Kaip tu randi laiko toms dovanoms gražiai įpakuoti, iškepti vaikams bandelių. Dažniausiai atsakau – tikrai visko nespėju, tik tai, kas man tuo metu svarbu. Bet turiu kelis tokius mini e-pagalbininkus, kurie man sutaupo mažiausiai 6 valandas laiko per mėnesį: perkant maistą, mokant mokesčius, apsiperkant ir važiuojant transportu.

1. Maisto prekes perku internetu

Mano draugai ir šeima žino, kad į parduotuves aš einu gana retai – nebent kažko staiga pritrūkčiau, arba mėsos šeimai į specializuotą parduotuvę (netoliese yra Cesta, ten, pasak mano naminių šeimos ekspertų, dešros skanesnės, kainos geresnės nei prekybos centre, o man dar svarbu, kad sudėtis gera). Arba nubėgu į prekybos centrą ar turgelį pasipildyti vaisių bei daržovių. Dar, tiesa, gėrybėmis pavaišina mano tėtis ir teta, kurie jų skanių priaugina. Tai kur mes gauname duonos, pieno, šampūno, popieriaus ir pan.?

Užsisakome iš Barbora. Dieve, kiek susitaupo laiko ir jėgų: užuot bėgiojusi po milžinišką prekybos centrą valandą ir dar važiavus/ėjus iki jo bei atgal, prisėdi sumigus vaikams penkiolikai minučių ir viskas sudėliota. Be to, iškart matai, kiek reikės mokėti; todėl prireikus gali pagausinti arba praretinti pirkinių krepšelį.

Išvengi ir visokių nereikalingų emocinių pirkinių bei vaikų gundymo prie kasos, nukrautos saldumynais. Karts nuo karto gauni dovanų ką nors paragauti ar išbandyti, o jeigu yra kas priima prekes “nepopuliariais” rytiniais laikais, pietų metu arba prieš pat darbo pabaigą, pristato nemokamai krepšelius maždaug nuo 20 eurų.

Šiandien draugė sakė, kad Barbora reklamą apie tai paleido: „iškart apie tave pagalvoju, nes visad taip ją reklamuoji“. Visoms mamoms, kurios skundžiasi, kiek daug laiko suryja maisto prekių parduotuvės, labai rekomenduoju išbandyti.

Aišku, ne visuose miestuose jie veikia, tai minusas. Ir antras jų minusas, kad žiauriai daug plastikinių maišelių jie naudoja ir niekaip neatsižvelgia į pastabas kažkaip susitvarkyti šį savo baisų neekologiškumą. (Pasiteisinama neva ten higienos normos kažkokios neleidžia ir pan. Bet kas nori rasti sprendimą, tas juk randa.)

Dar viena vieta, kur Barborai reikia pasitempti – parenkant vaisius ir daržoves, nors jau tobulėja (vis rečiau įdeda vieną pusės kilogramo dydžio morką arba mega svogūną ir xl dydžio cukiniją arba nesunokusius kivius). Būtent dėl to nemažai vaisių daržovių perku ne Barboroje, nors iš ten irgi perku ir, pavyzdžiui, vakar arbūzas buvo visai tobulas.

Tiems, kas nori labai įmantrių produktų (kokio nors valgomo ryžių popieriaus), irgi tikriausiai netiks – o baziniams, kasdieniams einamiesiems pirkiniams, puikiai. Be to, ir sauskelnes pristato, tas buvo ypač paranku, kai jų reikėdavo kūdikiui. Ir net vyno gali prigriebti (anksčiau nebuvo galima).

Bet svarbiausia, kad susitaupo per savaitę daugiau kaip valanda laiko, o tai jau 5 valandos per mėnesį! Ir rankos patausojamos, nešant savaitės pirkinių maišus. (Tikiuosi, Barbora atras būdą, kaip patausoti ir kurjerių rankas, gal tie krepšiai ant ratukų iš TOP shop reklamos?:)

2. Automatiškai moku mokesčius

Nežinau, kiek jūs per mėnesį turite apmokėti sąskaitų. Aš suskaičiavau, maždaug 16, o kai kuriais mėnesiais būna ir dar daugiau, kai prisideda būsto draudimo įmokos ir pan.

Panaikinus abonentines knygeles, kur surašydavome internetu visus pavedimus už komunalinius mokesčius, tenka atskirai mokėti už šaltą vandenį, už karštą ir šildymą, už elektrą, dujas, internetą, televiziją, mobilų telefoną, vaiko mobilų telefoną, gyvybės draudimą, šiukšles, namą aptarnaujančiai bendrovei, darželį, būrelius ir taip toliau.

Galvojau, na negi nieks neišspręs šios kebeknės. Ir pagaliau pamačiau reklamą. Ją transliavo lyg  specialiai man: Viena sąskaita. Prisijungi, susidedi tiekėjus ir viskas – belieka suvesti rodiklius ir moki vienu paspaudimu.

Super. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad kol suvedi tiekėjų kodus, gerokai susinervini, nes daug ten tų kodų, reikia juos rankioti ieškoti iš visur ir norisi viską mesti velniop… Galėtų tuos kodus pasiūlyti iškart pagal tavo vardą, pavardę. Bet sykį įvedus, reikalai eina tikrai greitai ir kainuoja apie 1-1,2 per mėnesį, net jeigu pvz. moki už kelis būstus (pvz. senelių ar sodybos elektrą).

Susitaupo laiko – daug, nes nereikia e-banke atsidarinėti vis naujo pavedimo ruošinio. Sakyčiau, ne mažiau pusvalandžio tikrai susitaupo. Tai mieliau jį skirsiu knygai, toms pačioms dovanoms pakuoti negu sąskaitoms.

Aišku, ir čia tobulumui dar yra erdvės: labai trūksta jiems daugiau tiekėjų (nors didžiausius pagrindinius turi), nesuprantu, kodėl visi šalies būreliai nesinaudoja ta sistema, būtų jiems daug greičiau administruoti savo mokėjimus ir netektų vargti kiekvienam vaikui atskirai siunčiant sąskaitas.

Na, bet iš 16 sąskaitų 13 vienu ypu apmoku čia, ir tai jau džiaugsmas. O metų gale dar padovanoja tavo mokesčių analizę, palygina ją su vidurkiu – sužinai, pvz. ar per daug vandens vartoji ar elektros, palyginti su panašiais vartotojais, gauni patarimų, kaip taupyti.

3. Greičiau pervedu /gaunu pinigus

Visos mano viltys, kurių ilgus metus nepildė bankai, išsipildė gavus šią programą – Revolut. Norėjau, kad pinigai įkristų akimirksniu, kad būtų galimybė padalinti greitai sąskaitą iš kelių žmonių. Kad turėčiau atskiras eilutes tam tikroms taupymo reikmėms ir prašau, turiu.

Pervedi pinigus šeimos nariui – ir per akies mirksnį “pypt” jau ateina žinutė, kad jie sąskaitoje. Ne taip kaip tarp bankų: pervedi ryte – ir lauki, kad kažkada kažkada šiandien įkris, jeigu pervedei, žinoma, darbo metu ir iki piet. O neduokdie, penktadienio popietę į kitą banką…

Antras dalykas – kartu gauni bekontaktę kortelę. Papt prie skaitytuvo – ir smulkūs pirkiniai apmokėti. Be to, iškart po kiekvieno pirkinio gauni žinutę: kiek nuskaičiavo iš sąskaitos ir kiek liko. Žinau, bankai irgi turi bekontaktes, bet manoji bankinė išduota dar kontaktinė. (Mobiliniją esu užsisakiusi ir SEB banke, bet Revolut pranešimus gauni autopilotu ir nemokamai).

Nuėjai papietauti su kolegomis, sumokėjo vienas – prisijungei, padalinai kontaktams sąskaitą ir išsiuntei. Viskas, lauki, kol paspaus patvirtinti – ir pinigai tau sugrįžta. Nelieka nepatogumo “priminti apie skolą” – nes ta užklausa kabo, kol būna apmokėta.

Reikia pasipildyti kortelę – dvi sekundės, ir sąskaita papildyta iš tavo įprastos banko sąskaitos. Ir dar labai patogu pas kirpėjus  – dažnai jie priima tik grynaisiais. O čia ateini, apsikerpi – pypt, ir pervedei jiems į sąskaitą (tereikia įsivesti kontaktą į adresų knygelę).

Kiek susitaupo? Tiek, kiek užtruktų prisijungti prie e-banko, suformuoti pavedimą naujam gavėjui, pervesti pinigus, gal net daryti print screeną ir jį siųsti, kad tikrai žinotų, jog sumokėjote. Arba bėgti prieš kirpyklą prie bankomato (mano kortelėje grynųjų beveik nebūna) išsigryninti.

Lietuvoje Revolut vartotojų skaičius, kiek skaičiau, jau perkopė 100 tūkst., tai didelė tikimybė, kad draugai ir pažįstami turės. Iš mano telefone esančių kontaktų maždaug penktadalis turi Revolut. Kažin, ar galima vaikui kortelę daryti? Labai man praverstų.

Visokios rinkliavos. Darželiams ir mokykloms išvis nepakeičiama – kai reikia susirinkti iš dvidešimties tėvų pinigus (tėvų komiteto atstovai žino, ką tai reiškia): tai kokia šventė, tai kalėdos, tai išvyka, tai koks koncertas. Tik pypt – ir išsiųsta. Tik pypt – ir gauta. Jokių pavedimų ar grynųjų nereikia, pakanka telefono numerio.

Taupyklės. Nereikia atskiro vokelio ar sąskaitos – tiesiog susikuri sau atskirą taupyklę: pvz. “Klasės pinigai”. “Pinigai vasaros atostogoms”. Ir sumeti per sekundę į tas sąskaitas.

Dar yra patogi funkcija “atidėk smulkiuosius” – tai reiškia, kad mokant kortele, suma suapvalinama ir tie centukai nukreipiami į pasirinktą taupyklę. Prireikus pasiimi. Išsigryninti nemokamoje versijoje iki 200 eurų per mėnesį galima nemokamai iš bet kurio bankomato. Daugiau grynųjų man paprastai ir neprisireikia, nes visur moku kortele.

Sako, užsienyje net turgaus prekeiviai vietoj skaitytuvų kortelių tiesiog išsikabina telefono numerį – ir vienu ypu už bulves ar svogūnus gali atsiskaityti iš savo Revolut.

Minusai? Kol kas neatradau, tikriausiai dar nepakankamai gerai ieškojau:) Kai kas sako minusas – kad rusų kapitalo. Kita vertus, negali gi iškart stigmatizuoti verslo vien dėl jo tam tikros kapitalo tapatybės, juolab, kad ir būstinė jų, man regis, Londone.

4. Greičiau po miestą

Kone vieninteliai momentai, kur dar negalėdavau išsiversti be grynųjų buvo transporto bilietai, jeigu juos perki iš vairuotojo, ir paštas (nes gal nepatikėsite, bet tik visai neseniai, gal koks pusmetis jie pradėjo priimti bankines korteles! Super senamadiškas požiūris buvo) ir vaiko kišenpinigiai bei maistpinigiai mokyklai. Ir dar turgus.

Paštas jau susitvarkė, o bilietų bėda išsisprendė atradus M.Ticket programėlę. Pasipildai elektroniniu būdu savo kortelę virtualiais bilietais, sumoki per e-banką. Mano vyras, kuris visad skeptiškai žiūri, kai ką nors mėginu jam “įpiršti” instaliuotis į telefoną, irgi labai pamėgo šią programą.

Labai patogu matyti visus autobusų grafikus realiu laiku, taip pat susidėlioti maršrutą, jeigu neturi supratimo (kaip kad aš neturėjau, nes anksčiau visur važiuodavau automobiliu) – kaip lengviausia nuvažiuoti iš centro pas draugę, gyvenančią Mažojoje Riešėje ar Pilaitėje.

Beje, kalbant apie autobusus troleibusus irgi pagarba.  Nuo studentų laikų, kai jais važinėdavau, ir dabar – skiriasi kaip diena ir naktis: labai daug naujų autobusų, troleibusų; daug žemagrindžių, tad be problemų ir su vežimėliu įvažiuoti, net ir su kondicionieriais, su ekranais ir wifi.

Ir kontingentas keičiasi – tai jau ne tik neturinčių pinigų automobiliui, studentų ir senukų transportas. Pilna respektabiliai atrodančių keleivių. Tikiu, kad dalis ir automobilį turi, bet važiuoja, nes taip ekologiškiau ir pigiau. Ir grūsčių transporto viduje lyg ne tiek, kiek anksčiau prisimenu, arba ne į tuos pataikydavau.

Kiek susitaupo dėl programos? Tiek, kiek reikalinga eiti ieškoti spaudos kiosko, kai prireikia bilietų. Plius 35 centai kaskart, kai neperkate vienkartinio bilieto iš vairuotojo už 1 eurą. Tiek, kiek reikia laukti stotelėje, jeigu ateini į ją tiesiog “aklomis”, užuot pasitikrinęs, kada atvažiuos reikalingas transportas.

Ir tiek, kiek laiko sėdite automobilyje kamštyje, užuot važiavę maršrutiniam transportui skirtai juostai; tiek, kiek neišmetate į gamtą papildomai teršalų. (Ir dar beveik sporto klubas, juk papildomai pasivaikštote).

Ne su laiku susijusi, bet gera funkcija: “Įvertink vairuotoją” – dažnai parašau gerą atsiliepimą, kai vairuotojas palaukia atbėgančio keleivio, ramiai atsargiai vairuoja. Ir parašau, jeigu nutinka atvirkščiai, kai sykį užtrenkė dviem merginoms per lietų prieš pat nosį duris. Tiesa, tokių atvejų, mano galva, gerokai praretėjo. Gal ir atsiliepimai prie to prisideda.

Tai tokios keturios mano laiko taupymo programėlės – gal nevisiškai tobulos, bet man tikrai smarkiai palengvinančios kasdienybę ir sutaupančios laiko. Dovanoms. Pažaisti su vaikais. Išgerti su drauge kavos.

O kas padeda laiko sutaupyti jums?

Gitana

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Up ↑