Spinner
Verslo dovana: kaip nustebinti per šias Kalėdas?
1

Keliolika metų dirbau komunikacijos srityje. Darbas super įdomus:  vieną dieną sprendi krizę, kitą dėlioji integruotos komunikacijos kampaniją, o trečią  generuoji klientui verslo dovanos idėjas. Va dabar tikriausiai nemažai kolegų kaip tik laužo galvas: ką padovanoti verslo klientams?
Taip, stropiausios įmonės jau pasirūpino Kalėdų dovanomis vasarą. Taip, daliai rankos prie to prieis tik pradėjus tiksėti gruodžiui. Kelios idėjos ir mintys tiems, kurie pradės apie jas galvoti nei per anksti, nei per vėlai dabar.
Įmonės dažnai daro dvi klaidas: pirma, nuvertina dovanos svarbą. Juk reikia kažką dovanoti ir kažkaip pasveikinti. Tai kažkaip pasveikina ir kažką padovanoja. (Man pasakojo, kaip vaikų piešinių konkurso laureatams rėmėjas dovanų įteikė kompiuterio pelės kilimėlius su savo logo. Rimtai, kas dar naudoja pelės kilimėlius be mano tetos?..).
Dirbdami ofise ir su įvairiais klientais, sulaukdavome daug dovanų (kas itin malonu:), ypač per Kalėdas. Mums pasisekė, nes dovanų iš serijos “kažkaip pasveikinti”, gaudavome sąlyginai nedaug. Vis dėlto sandėliuke buvo nusėdęs iš kažkur gautas vienas veltinis batas, didžiulis fondiu indas, skalbinių krepšys, krūva raktų pakabukų su logo, varpas ir pan. Kai kurias dovanas sandėlio lemtis ištinka dėl perdėto originalumo.

Praktiška, valgoma, asmeninė – tokia verslo dovana vargiai nusės sandėliuke (Foto: Martynas Zaremba)

Antra klaida pervertinta logotipo svarba. Daugeliui atrodo nesuprantama, kokia čia verslo dovana, jeigu ant jos neištatuiruotas įmonės logotipas. Turbūt pusė gautų dovanų būna su logo. Ne, užklijuoti lipduką ant dovanos įpakavimo arba pridėti kortelę, pasirodo, nepakanka.
Kartais tas logotipas netrukdo (na, kad ir ant USB ar kokios atsarginės baterijos aka power bank, kas yra gan geidžiamos dovanos). Tačiau jeigu tai koks daiktas, kurį mielai naudotum kasdien  pvz., skėtis ar daili užrašų knygutė, visai nesinori tapti panašiai į reklaminę skrajutę. Be to, dažnai būtent logotipas lemia dovanų stresą, nes pailgina užsakymo terminą ir sumažina pasirinkimą.
Taip, parodoje, konferencijoje, renginyje kur dalijamos promo dovanos, logotipas yra svarbu. Kaip pažintis, kaip vizitinė kortelė, kuri dažniausiai turi ir praktinės naudos. Bet Kalėdinė dovana dažniausiai teikiama tam, ką jau pažįstame. Ši dovana  tai, visų pirma, santykis, dėmesys, džiaugsmas, kad dirbate kartu, šilta žinia žmonėms, kuriems darbų rutinoje kartais pristinga laiko pasakyti “ačiū”.
Juk ant savo Kalėdinės dovanos draugui negraviruojame vardo ir pavardės, kad kiekvienas vos užmetęs akį matytų, nuo ko ją gavo. (Iki šiol turiu gražią skardinę dėžutę nuo “Lietuvos draudimo” dovanoto pyrago, ir nors ant jos nėra logotipo, puikiai prisimenu ir pyragą, ir susitikimą, ir žmogų, iš kurio ją gavau dovanų).
Taigi nepretenduojant į ekspertą, iš asmeninės patirties  kokios patikdavo ir buvo minimos geru žodžiu?
Pirmiausia, suvartojamos dovanos valgomos, geriamos, einamos.
Valgomos dovanos. Laiku pataikytos ir papildytos nuoširdžiu, šmaikščiu, išradingu ar šiltu užrašu, neišvengiamai pradžiugina. O ypač tuo degančiu Kalėdiniu laikotarpiu, kai darbų visad per daug, o laiko pavalgyti visad per mažai. Saldumynai, riešutai, medus, skani kava, arbata, kalakutas, sūriai, dešros, užtepėlės, alyvuogių aliejus ar net ledai niekas neprapuola veltui. Nesu girdėjusi kolegos, besiskundžiančio valgoma dovana. Ypač godojamos (nes retesnės) nesaldžios dovanos:) Skonio tradicija, Obromine šokoladinė, greta namų ar ofiso įsikūrusi kepyklėlė (šalia manęs, pvz. ekologiškų saldumynų kepėjai Patore, Joffe duoninė ar gardžių kepinių Kmyninė), manau, tikrai patars, kokiais gardėsiais nudžiuginti šiemet klientus. O prie skanėstų dar Crooked Nose & Coffee Stories kvapnios kavos galima pridėti ar jų kavos eliksyro.
Valgomos dovanos – tokiomis niekas nesiskųs. (Foto: Martynas Zaremba)

Geriamos dovanos. Juk tiek daug progų  Kalėdos, laimėti projektai, kolegų sutiktuvės, išlydėtuvės ar gimtadieniai. Jei per Kalėdinę darbų karštinę nespėjama suvartoti pravers papildyti kolegų baro atsargoms. Vynoteka arba Vyno meka patars, kaip išsirinkti gausoje, ir nebūtinai vyną, galbūt imbierinio gėrimo ar kalėdinių Panettone.
“Einamos” dovanos. Einamos tai reiškia, kad jas gavęs gali kažkur nueiti. (Geriau ne ant trijų raidžių, juk Kalėdos). Dažniausiai į spektaklį, kiną, koncertą. Labai smagu gauti tokią dovaną, o jeigu dar su gera draugija. Gruodžio mėnesį yra premjerų, pvz. Opera “Samsonas ir Dalila” arba miuziklas “Eglė Žalčių karalienė”, o ir vaikiškas spektaklis (jeigu klientas turi vaikų) proga ne tik pasveikinti, bet ir parodyti, jog jums svarbi tokia vertybė kaip laikas su šeima.
Dar vienas kelias į širdį per asmenišką dėmesį.
Asmeniškos dovanos. Kiek reikėdavo nugremžti rankomis vyno butelių etikečių, kad užklijuotume unikaliai sukurtas etiketes kiekvienam klientui arba kiek sukurti asmeninių istorijų, pritaikytų tam konkrečiam klientui ir jo sektoriui  bet mainais antra tiek sulaukdavome padėkų! Asmeniškas dėmesys pasiteisina visada. Ar tai būtų kvepianti žvakėasmeninis antspaudas, ar asmeninis pirkinių maišelis.
Įkvepiančios dovanos su asmeniškais palinkėjimais (Foto: Aromalab)

Fotosesija. Breinstorme kolegos iš “Fridge” paminėjo superinę dovaną verslo portreto fotosesija (o vienas puikus verslo fotografas kaip tik sėdi greta manęs:). Verslo portretas ne tik faina dovana, bet ir labai reikalinga. Kaip dažnai darbe prireikia nuotraukos: prezentacijai, pristatyti kalbėtoją konferencijos programoje, svetainės skilčiai apie komandą, Linked In profiliui, konkursiniam pasiūlymui ar žurnalistui ir, kaip tyčia, neturi tinkamos foto, tik mėgėjiškos kokybės mėgėjiškus kadrus.
Kita dovanų grupė tos, kurios palengvina ofiso gyvenimą. Aštuonios ir daugiau valandų per dieną   dieve, ne kiekvienas tiek laiko (būdraudamas) praleidžia namuose. Tad viskas, kas palengvina darbinę buitį labai sveikintina.
Puodeliai. Daugelis sako, kad puodeliai nuvalkiota dovana. Gal ir taip, bet kartu ir nepakeičiama ir labiausiai naudojama. Ir sunaudojama nes kartais dūžta. Sakyčiau, vienintelė tokios dovanos problema, kad ant jų visi būtinai nori užterlinti savo logotipą. O juk galima išrinkti tiesiog gražų stilingą puodelį, iš kurio kasryt darbe bus mielai geriama kava ar arbata, ir tikrai nepamirš, nuo ko jį gavo (jei knieti uždėti logo galima „nuskandinti“ puodelio dugne).  
Virtuvės reikmenys. Pvz. vyno atidarytuvas. Vieną padovanojau „Fabula“ kolegoms atsisveikinimo proga būsimoms geroms progoms švęsti, tai tikiu, kad dar turi:) Bet, išties, ne sykį susidurdavome su atidarytuvo deficitu, kai pradedi sakyti sveikinimo kalbą, o vyno nėra kaip atkimšti. Nemėgstantiems alkoholio, bet mėgstantiems lėtą kavą puikiai tiks rankinis kavos gaminimo indas.
Dovanai pravers viskas, kas lengvina ofiso buitį – kad ir serviravimo lėkštė. (Foto: Martynas Zaremba)

Graži cukrinė. Kiekvieną rytą saldiname ritualinį ryto gėrimą, jei ne patys  tai svečiai, ir dažnai tos cukrinukės būna visai beveidės ir nepatogiai atidaromos. Ir nuolat nerandi laisvo šaukštelio, nes visi kažkur pas kolegas ant stalo. Galima užsakyti iš menininkų arba įsigyti interjero parduotuvėse. Taip pat tinka serviravimo lėkštės, šaukšteliai, vandens ąsotis, servetėlinė ar vaza juk pilna progų ir pasibuvimų, kavos pertraukėlių ar kolegų gimtadienių, kai viso šito prireikia.
Kavos indas. Svarbiausia patogiai ir greitai atidaromas ir uždaromas. Net jeigu ofisas aprūpintas kavos aparatu, visada yra mėgstančių puodelyje plikomą kavą. Patogiausi su spaustukais, bet gražesni su dangteliais🙂 Rinktis jums.
Pakabos. O jeigu dar asmeninės, tai ponas ar ponia visada turės kur pakabinti savo paltą:) Ir kiek susidūriau kone kiekvienoje įmonėje retsykiais taip nutinka, kad pritrūksta pakabų:)
Tualetiniai reikmenys. Kalbu ne apie tualetinį popierių (nors žinant kokio būna įdomaus, manau, ir čia galima subreininti kažką netradicinio ir juokingo), bet apie tai, kas būna padėta ant tualetinio stalelio: rankų kremas kondicionuojamuose ofisuose nuolat džiūsta oda, kvapios lazdelės (vietoj pabodusių oro gaiviklių) ar kokybiško rankų muilo buteliukas. Įsivaizduojate, kiek “kontaktų” įvyksta šiose kambariuose? Tikrai būsite minimi geru žodžiu, ypač moterų.
Netikėtumų valdymo dėžė. Dirbantiems su apsauga, draudimu tiks mažų nelaimių / krizių valdymo skrynelė. Panašų variantą padovanojau kolegėms, palikdama jas moterų kambaryje su visais reikmenimis, nuo pėdkelnių, binto, adatos su siūlais iki tablečių nuo skausmo bei šokolado, visko ko gali prireikti “kasdienių krizių valdymui”.
Prenumerata. Kai laikas tiksi, o norisi geros dovanos, bet niekas jau nespės jos nei supakuoti, nei išgraviruoti, nei pristatyti  geras dalykas prenumerata. Iliustruotoji istorija, Verslo žinios (nepakenks ir papildomas numeris, jei vieną jau gauna) ar Verslo klasė, National Geographic pravers ir turintiems laukiamuosius, dirbantiems su klientais ir apskritai kiekvienai žingeidžiai bendrovei.
Bet svarbiausia  kas slypi dovanoje. Ir tai ne logotipas, o mintis, kodėl teikiame šią dovaną ir ką ji reiškia. Gal tai padėka komandos nariams, gal džiaugsmas partneryste ar pasiektais rezultatais, žmogaus indėlio įvertinimas. Būtent tai labiausiai motyvuoja ir sukuria dovanos vertę.
Gerų idėjų,
Gitana

1

  1. […] Daugiau verslo dovanų idėjų − skaitykite „Verslo dovanos Kalėdoms: kaip nustebinti šiemet“.  […]

Komentuok! Mes Tave skaitome!

0

TOP

X