Spinner
Ką daryti su nereikalingomis dovanomis?
0

Su lengvu virpuliu galvojate apie dovanas brangiems žmonėms ir lengvai žinote, kuo  juos nustebinti… tuomet esate tarp tų nedaugelio išrinktųjų, kuriems dovanos nekelia galvos skausmo. Likusieji daugiau kaip 80 proc. prisipažįsta, kad dovaną išrinkti sudėtinga. Kai nežinome, ką padovanoti, nieko nuostabaus – jog neretai prašauname pro šalį. Ir vėliau tenka sukti galvą, kur dėti nereikalingas dovanas.

Daugelis gauna nereikalingų daiktų

Beveik 2 iš 3 sako gavę dovanų, kurios buvo netinkamos, nepritaikomos ar tiesiog – nereikalingos. Iš kur kyla tas sunkumas pataikyti?

Visų pirma, mes gėdijamės paklausti. Atrodo, kad pasiteiravus, ko žmogui trūksta ar kas jį nudžiugintų – atimsi iš jo staigmenos momentą. 

Antra, mes drovimės nuoširdžiai atsakyti. Juk kartais mes net savo paties norų nežinome – kaip juos tuomet sužinoti kitiems?

Trečia, atvirai tariant, daugeliui nelabai ko ir trūksta, o dažniausiai daiktų turi net ir per daug. Net ir vaikams vis sunkiau sugalvoti savo norus Kalėdų seneliui. 

Ką daryti?

Keli paprasti patarimai vis dėlto yra. 

Susidarykite savo norų sąrašą

 Mintyse, ant popieriaus lapo, interneto programėlėje. Nesvarbu, tinka bet kas. Bet nuoširdžiai pagalvokite, kas jus nudžiugintų. Pvz. aš šiemet sau įsitraukiau paprastus dalykus: neturiu bulvių grūstuvės (na tos, su skylutėmis), nuolat kažkaip prasidangina arbatiniai šaukšteliai ir desertinės šakutės, taip pat praverstų silikoninis kepimo kilimėlis ir šiltos kumštinės pirštinės, kurias nuolat pametu. Mane lengva nudžiuginti ir nauja etnografine ar vaistažolių knyga. Bet kaip tokius dalykus žinoti kažkam kitam, o ne man?

Kai pasiteiraus – paminėkite bent jau sritį (ką nors virtuvei), naują detektyvą ar pan., o geriausia – dvi konkrečias idėjas. Tuomet ir tiksliai nežinosite, ką gausite (liks staigmenos elementas), ir geroookai palengvinsite prieššventines dovanų paieškas. 

Dovanokite valgomus dalykus

Ąsotėlis kokybiško alyvuogių aliejaus, drobinis maišelis dailiai supakuotų mandarinų, jūsų vasarą sudžiovinti čiobreliai ar mėtos arbatai, dėžutė kokybiško šokolado ar riešutų. Valgomos dovanos ir ekologiška, ir mažiau apkraus namus naujais daiktais, ir vargiai liks nepanaudotos.

Praturtinkite įdėta šiluma

Bet koks saldumynas, kalėdinis eglutės papuošalas ar paprastas dalykas taps nepaprastu, kai įdėsite širdies jį dailiai pakuodami (idėjų kaip supakuoti tiesiog su paprastu craft popieriu rasite mūsų Pinterest paskyroje), kai užrašysite nuoširdų atviruką ar laišką, su visais šiltais dalykais, už kuriuos esate tam žmogui dėkingi ir kuriuos kasdienybėje ne visada pavyksta pasakyti. 

Perdovanokite

Pasaulyje, pasirodo, gruodžio 18 d. yra tarptautinė perdovanojimo diena. Patariama dovaną perpakuoti, ji turi būti nenaudota ir neapsižioplinti, kad nekliūtų tam, iš ko ją gavote.  Lietuvoje tikriausiai nėra labai paplitusi tradicija perdovanoti dovanas, nes mūsų tyrimo duomenimis, žmonės į jas žiūri gana sakraliai  – net du trečdaliai (!) žmonių toliau laiko net ir neįtaikytas dovanas. Dalis perdovanojančių, tiesa, yra (apie 18 proc.), 9 proc. tiesiog atiduoda, o 5 proc. parduoda. Ir tik vienetai atsikrato jos išmesdami arba grąžina į parduotuvę. 

Grąžinkite į parduotuvę

Jeigu dovanojate drabužį, patalynę ar pan. daiktą, kuris gali netikti – nebijokite pridėti ir čekio. Tokiu atveju, netikus dydžiui, stiliui ar spalvai, dovanos gavėjas galės daiktą pasikeisti. O būtent nesutampantis skonis ir yra pagrindinė priežastis, dėl ko netinka net širdingai rinkta dovana. Neveltui sakoma „dėl skonio nesiginčijama”. Tad nesigėdykite prisegti čekiuko.

Paaukokite labdarai

Jeigu dovana smagi, bet jums tiesiog netinka – dėl stiliaus, skonio, dydžio ar kt. dalyko, padėkokite dar sykį mintyse dovanos teikėjui ir išleiskite ją tarnauti kitam žmogui. Savo paskirtį dovana jau atliko, tad neprivalote būti sargais daiktų, kurie jums nebūtini. Drąsiai paleiskite tą dovaną perleisdami tam, kam ji puikiai tarnaus. Sužinoti, kam reikia tokio daikto ar apie jį paskelbti galima ir specialiose svetainėse.

Įteikite tam, kam  pravers

Gali būti, kad dovana jums nebūtina ir nerandate jai vietos po savo namų saule – pagalvokite, kam tas daiktas galėtų praversti: galbūt jūs nebeturite vietos naujam vazonui – o kaimynei gėlių puoselėtojai dar vienas net labai pravers, gal stengiatės apsiriboti mažesniu kiekiu daiktų ir nebereikia naujų indų – o gausi draugės šeimyna kaip tik guodžiasi išdaužius pusę indų, tad nelaukdami progos galite tiesiog įteikti daiktą tam, kam jo žinote reikės. (Bet tik tuo atveju, jeigu reikės, o ne perleisdami atsikratymo” naštą kitam).

Dovana ne pareiga

Dėl dovanos – padovanojus ji jau tampa gavėjo, tad nėra labai mandagu klausti, ar naudoji, kur ji ir pan. Savo misiją dovana jau atliko – parodytas dėmesys, rūpestis. O štai įpareigojimo saugoti, dėvėti ar naudoti dovaną – užkrauti mes neturime teisės. (Beje, dovanų čekiai, kuponai nors ir yra mėgstami dėl teikiamos pasirinkimo laisvės, taip pat turi savyje tą „pareigos” elementą – nes gavėjas kaip ir įpareigojamas eiti, išsirinkti, užsisakyti. Galbūt dėl to, mano žiniomis, mažne kas dešimtas dovanų kuponas nėra panaudojamas).

Žinoma, džiugina, kai dovana pavyksta, suteikia momentinio džiaugsmo arba daugelį metų puikiai tarnauja. Savo aplinkoje tokių dalykų turiu daugybę ir kai kurie jų labai paprasti (pvz. dar mokyklos laikų draugės dovanotos virtuvinės žirklės:).

Mažiau yra daugiau

Tam kad neįtaikytų dovanų būtų mažiau – būkime saikingi, klausykimės ir išgirskime žmogaus norus, dovanokime nedidelius, bet kokybiškus ir trokštamus daiktus ar dalykus bei patirtis ir būkime atlaidus, jeigu žmogus nenaudoja. Šiais laikais tikrai mažiau yra daugiau. O svarbiausia – dovanoti laiką, kai esame kartu ar tiesiog galvojame apie tą žmogų. 

Jaukių saikingų ir šviesių švenčių,

Gitana

 

Komentuok! Mes Tave skaitome!

0

TOP

X