Spinner
Vaiko išleistuvės – kaip pažymėti šį etapą
93
Kuo būsiu užaugęs profesija išleistuvės - vaikas laiko profesijos užrašą

Artėja gegužės pabaiga – ne tik užsibaigs mokslo metai, kaip kam jie paženklins ir naują pradžią: baigsis laikas darželyje, pradinėse klasėse ar mokykloje. Kaip pasakė mūsų mokyklos psichologė kalbėdama apie pirmąją klasę – žengimas į pirmąją klasę, tai tarsi atsisveikinimas su vaikyste. Skamba kažkaip graudžiai:)

Tikiu, kad vaikystė pirma klase dar nesibaigs, bet tikrai – ateina etapas, kai jau teks kantriai dalyvauti pamokoje (ir kaip kartais prailgsta tos 45 minutės:), daryti užduotis, gauti įvertinimus (nors dar tai tik saulytės ar šypsenos). Ir kaip kiekvienas etapas – jis nusipelno savo ritualo ir būti įprasmintas bei palydėtas į naują pradžią.

Štai trys dalykai, kurie svarbūs rengiantis vaiko išleistuvėms (čia daugiausia kalbėsiu apie darželio ir pradinukų išleistuves). Juos netrukus apžvelgsiu išsamiau:

 • Padėka auklėtojai ar mokytojai ir mokyklai ar darželiui
 • Šventiškas pasibuvimas su grupe ar klase
 • Dovanos ar lauktuvės bei prisiminimai vaikams

Padėka auklėtojai ar mokytojai 

Žinoma, kad per mokslo metus būna visko – ir gerų etapų, ir sudėtingų situacijų. Bet dažniausiai šie žmonės dirba neįtikėtinai svarbų, reikšmingą ir gana nelengvą darbą. Juk reikia įkvėpti, sumotyvuoti, suvaldyti ir sudominti tokį būrelį skirtingų vaikų!

Todėl už tą laiką svarbu padėkoti mokytojai ar mokytojams ir mokyklai ar darželiui. Prie dovanos dar prieisiu – bet tikrai svarbiau už dovaną yra geri žodžiai. Viskas, už ką jūs esate dėkingi ir ko per tuos metus neradote laiko ar progos pasakyti. Už visas nušluostytas nosytes ir ašaras, už visus apkabinimus ir padrąsinimus, už visas išmoktas raides ir suteiktas žinias, už norą mokytis, už išvykas į muziejus ar parkus, už pagalbą ir supratimą, už išspręstus konfliktus ir už begalybę kantrybę.

Kur sudėti padėkas? Štai kelios idėjos.

Girlianda su padėkomis ar įdomiomis mintimis

Vienas būdas – padaryti girliandą iš vaikų rankelių arba grupės simbolio (pvz. Pelėdžiukai ar Saulytės): ant kiekvienos užrašyti kuo asmeniškesnę padėką ar situaciją, kuri Jums liko atmintyje ar pradžiugino. “Ačiū, kad pirmąją dieną drauge man mojavote pro langą”, “Ačiū, kad Jonas nuliūsta, kai negali eiti į darželį”. “Dėkoju, kad atbėgusi į grupę Ieva pirmiausia bėga Jūsų apkabinti”, “Mano geriausia draugė – auklėtoja, sako Gabija. Ačiū Jums už tai!”.

Tokios padėkos nubraukia didelę dalį negatyvo, kuriuo mes kartais apipilame pedagogus ir padeda įkvėpti naujų jėgų naujai pradžiai. Galima ją iškabinti ir kur nors greta grupės – bus ir staigmena, ir kartu paskaitys bendruomenė bei kolegos.

Girlianda su vaikučių padėkomis
Girlianda su vaikučių padėkomis – mes dovanojome Kalėdoms

Padėkos diplomas

Šiaip aš pati nesu diplomų mėgėja, bet yra žmonių, kuriems tos formalios padėkos tinka ir patinka. Juolab, kad padėkų ir gražių žodžių tikrai nebūna perdaug. Mūsų darželyje mačiau kažkuri grupė įteikė auklėtojoms padėkos diplomus ir jie rado vietą ant darželio diplomų sienos.

Knygos žymekliai

Dabar vaikai jau verčia naują lapą, tad knygos žymeklis gali simboliškai paženklinti naują etapą – tiek mokytojai, tiek vaikams.

Galima užsakyti, o galima tiesiog pasigaminti rankų darbo žymeklius su jau minėtomis gražiomis vaikų ar tėvų mintimis apie mokytoją.

“Mano mokytoja – pati geriausia” Jokūbas. “Mūsų mokytoja labai graži” – Akvilė. “Geriau išleisiu tris meluojančius, negu neišleisiu vieno tikrai sergančio” – kažkada man taip pasakė mokytoja. Man tai svarbi pamoka” – Rūta.

Tinka visos nuoširdžios mintys, išmokti dalykai, o gal mokytojos “sparnuotos frazės”. Mano teta – ilgus metus dirbo mokytoja. Viena geriausių dovanų, kurią ji prisimena, kai per kažkurias išleistuves mokiniai surašė jos lakias frazes ir skaitydami įteikė, buvo gardaus juoko, nes teta puikiai sutardavo su mokiniais ir nevengdavo pašmaikštauti.

Greitosios pagalbos lagaminas

Dėkojant už visas išspręstas krizes, už visus sumotyvavimus, už suvaldytą būrį, už įkvėpimus ir žinias – pridedame lagaminą smagių, bet praverčiančių smulkmenų, nuo savaržėlių, kreidos, lipnių lapelių ar saldainių.

Ties kiekvienu skyreliu galima prirašyti padėką arba palinkėjimą: linkime, kad vaikai nepasileistų (smeigtukai), skanios pertraukėlės tik sau (saldainiai), greitai užgyjančių blogų prisiminimų (pleistrai), metalinės kantrybės (prie savaržėlių), kreidos minkštumo širdies ir t.t. – kiek fantazija prigeneruoja;)

Antspaudas

Asmeninis antspaudas (su vardu, vardu pavarde ar tik inicialais) – puiki dovana, kuri tarnaus ir tikrinant moksleivių sąsiuvinius, ir skiriant paskatinimus (vietoj saulytės:), ir ženklinant asmeninės bibliotekos knygas ar kvietimus. Galima ant jo išgraviruoti ir laidos metus, palinkėjimą ar mokytojos mėgstamą posakį.

Vardai ir nuotraukos ant daiktų

Vaiko nuotrauka ant puodelio ar kitų daiktų – gal ir patinka seneliams, bet tikrai nemanau, kad Jus pačius džiugintų kasdien naudoti tokį daiktą. Juolab, kad neišvengiamai ne su visais vaikais būna siejami ir vien tik draugiški sentimentai.

Todėl vardus, piešinius ir palikčiau atvirukų ar panašiam “neįpareigojančiam saugoti” formate. Vienintelis man gražus daiktas tarsi ir su vaikais, kurį mačiau naudojamą – dubuo su sutūpusiais ant jos keramikiniais vaikučiais. Tinka ir klasės vaišėms suberti, ar sezoniniams papuošimams sudėlioti. O vardus ar laidos metus galima surašyti ir kitoje lėkštutės pusėje, jeigu yra toks poreikis.

Medis ar krūmas

Labai tinkamas visų etapų įprasminimas yra medžio sodinimas. Pasiderinus su mokyklos ar darželio vadovybe, jis gražiai įsilies į aplinką ir augdamas vis primins apie tam tikrą laidą ir jos vaikus. 

Suoliukas

Ties Čiurlionio menų gimnazija mačiau pastatytą berods 2017 m. laidos suoliuką – ko jau ko, o suoliukų mokyklos ar darželio teritorijose per daug nebūna, tad nenuostabu, kad suoleliai yra gana tradicinė išleistuvių dovana savo alma mater. Nors ši dovana labiau tinka abiturientams. Daug atminimo suoliukų yra VU botanikos sode. 

Asmeninis puodelis

Skirtingai nei puodelis su vaikų vardais – puodelis su gražiomis mintimis apie mokytoją ar auklėtoją, tikrai gali rasti vietą ant auklėtojos ar mokytojos (-o) stalo. Mūsų dovanotąjį mokytoja mačiau mielai naudoja.

Pasibuvimo idėjos

Labai svarbu vaikams dar sykį kartu pasibūti – su draugų ir tėvelių bendruomene. Juk kai kurie jau iškeliaus į naują mokyklą. Man pačiai šiltuoju metu labiausiai patinka visos veiklos, susijusios su lauku – tiesa, oras lieka rizikos faktoriumi, tad gerai turėti ir atsarginį planą. Bet jeigu šviečia saulutė – kaip gaila tą gražią dieną praleisti patalpoje!

Šiaip visai neprasta idėja ir padaryti šventę mokyklos ar darželio teritorijoje, juk kai kam tai jau bus paskutinis kartas čia. O pastačius kieme batutą, ledų vagonėlį ar papuošus balionais – vieta įgauna šventinį veidą. Taip pat labai smagu su visa klase (gal ir su tėveliais) išvykti į ekskursiją. 

Dovanos vaikams

Vinjetė “Kuo būsiu užaugęs”

Jas įdomu pasidaryti ir po darželio, ir baigiant pradinę, ir baigiant mokyklą – matysite visą kelią kaip kito vaiko norai. Apie jas rašiau straipsnyje. Yra nemažai įmonių, tuo užsiimančių, bet visai tinkamas variantas, ateiti, nufotografuoti vaikus klasėje – ir patiems padaryti fotokoliažą. Dar viena smagi idėja – klausimai vaikams ir iš jų pamodeliuoti įdomesnius atsakymus. Po kelerių metų bus linksma paskaityti, ką labiausiai mėgdavo, ko nemėgdavo. 

Štai iš tokių kiekvieno vaiko foto mes buvome pasidarę savo grupės fotokoliažą

Asmeniniai lipdukai 

Būsimiems pirmokėliams labai praverčia, nes jau viską turi daryti savarankiškai, bet savo daiktų dar ne kiekvienas moka saugoti ir pasimeta daug kas: nuo aprangos iki pieštukų. Lipdukai gražiai atrodo (pagal save galima parinkti spalvas ir piešinį) ir praktiški – nes padeda sugrįžti pasimetusiems daiktams. 

Šokoladiniai pieštukai

Galima įteikti kaip lauknešėlį linkint toliau skaniai krimsti mokslus. Arba tais pieštukais galima papuošti šventinį tortą.

Pieštukai - saldžiai krimsti mokslus

Gertuvės

Labai praktiška dovana, juk dauguma moksleivių nešasi gertuves, o jaunesni – dar ir užkandžių, tad jiems praverčia užkandžių dėžutės. Man patinka plieninės gertuvės, nors jos ir sunkesnės, bet ilgiau tarnauja ir neįgauna nemalonaus kvapo. Mes dar turime prieš 10 metų vyresnėliui pirktą gertuvę – jau ji buvo tapusi sesės (nes pernelyg vaikiška), o dabar jaunėlio gertuve. Kita vertus, tokia dovana iškart „išaugina“ biudžetą, tad jeigu yra kitų atrakcijų – nebūtina. 

Helio balionai

Darželyje užuot paleidę juos vėjais į dangų, įteikėme kiekvienam vaikui kaip mielą atsisveikinimo dovaną. Markeriu ant jos tėveliai gali užrašyti ir vaiko palinkėjimą. Arba tą patį kuo noriu būti užaugus.

Atgiję vaikų piešiniai

Gali paskutinį mėnesį klasėje vaikai piešti bendrą piešinį – kiekvienas po objektą arba savo ateities profesiją, o paskui tą piešinuką animuoti. 

Ir dar norisi palinkėti – etapus verta įprasminti, bet neverta jų labai sureikšminti, neverta ten iškloti esminės šeimos biudžeto dalies. Taip pat būtina pagalvoti apie tai, kad ne visų tėvų finansinės galimybės vienodos. Iškyla mokyklos kieme, pačių atsineštos vaišės ir keli šventiniai akcentai – paprastai būna gerokai jaukesni ir šiltesni nei pompastiški ir pilni organizacinio streso mega-baliai.

Jau rašiau, kaip pernai skubotai iškrausčius mūsų darželio grupę į mokyklą, per savaitę suorganizavome išleistuves, o biudžetas vaikui buvo 10 eurų ir visko pakako.

Gražių išleistuvių ir jaukaus saiko,

Gitana

Foto: Mindaugas, būsimasis drakonų kaulų ieškotojas

 

93 Comments

 1. info lebih lengkap rugsėjo 26, 2019 Reply

  І am extremely impressed with your writing
  abilities and also with the lɑyout in your weblog. Is that this a paid
  topkc or did you modify it your self? Anyway stay up the nkce quality writing, it’s
  uncommon to look a great blog lіke this one
  these days.. http://www.falconvieweg.com/en/portal-asli-judi-online-bandarqq-terpercaya-di-negeri/

 2. situs judi poker terbesar rugsėjo 26, 2019 Reply

  Thanbҝ you, I һave јust been searching for information about thios tօpic for a while and
  youds is the best I’ve found out so far. But, what about the conclսsion?
  Are you pοsіtgiѵe concerning the supply? https://Justaskims.com/web-resmi-judi-online-bandarqq-terpercaya-di-negeri/

 3. judi online bandarqq terpercaya rugsėjo 26, 2019 Reply

  After lоoking over a number of the blog postѕ on your web ⲣage, I truly like your technique of writing a blog.

  I bookmarked it to my bookmark website liswt and will be
  checkіng back in the near future. Please check out my web sіte too and ⅼet me know how you feel. http://wltpsy.com/comment/html/?19300.html

 4. situs judi poker terpercaya rugsėjo 26, 2019 Reply

  I’m really lovіng the theme/design of your weƄlog. Do you evеr run into any
  browser compatibilіty issues? A few of my blolg audience have complained about mmy sitte not operating correctly іn Explߋrer but looks great inn Safari.
  Do you have any solutions to help fix this problem? http://dm67.co/comment/html/?223143.html

 5. informasi selanjutnya rugsėjo 27, 2019 Reply

  Touche. Ԍreat argumentѕ. Keep up the gopd effort. http://www.wzhi58.com/comment/html/?177131.html

 6. www.sgfcnj.org rugsėjo 27, 2019 Reply

  Νice blog! Is ʏour theme custom made or did you
  download it from somewhere? A theme like yours witһ a few simple tweekѕ would really make my blog shine.
  Please let mе know where yoou got your theme.

  Thanks http://www.sgfcnj.org/xe/events/8307204

 7. situs bandarq rugsėjo 27, 2019 Reply

  I do noot еvе know how I stopрed up here, however I Ьelieved
  this post was once great. I don’t know who you might be һoweveг definitly үouu aгe going to ɑ famous blogger in thе event you
  are not already. Cheers! http://hanpaijiaju.com/comment/html/?257718.html

 8. infonya disini rugsėjo 27, 2019 Reply

  Admiring thhе time and energy үou put into youг
  site and dеtaled information you present. It’s awesome to come acropss a ƅⅼog every once
  in a whille that isn’t the sɑme out of date rehashed
  information. Wonderful read! I’ve bߋokmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google aϲcount. http://www.falconvieweg.com/en/harga-spandek-murah-bermutu-2/

 9. kfuav.kr rugsėjo 27, 2019 Reply

  Greаt post. I used to be checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extdemely useful information speciaⅼly the remaіning phase 🙂 I
  maіntɑin such info much. Iused to be seeking thіs certaain infοrmation for
  a very long time. Thank yoս and gοߋd luck. http://kfuav.kr/?document_srl=1668806

 10. http://www.esakef.agrinet.tn rugsėjo 27, 2019 Reply

  It iѕ not my first time to pay ɑ visit this web site,
  i am browsing this web site dailly and take gooԀ facts from here everyday. http://www.esakef.agrinet.tn/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2886760

 11. malbeot.iptime.org rugsėjo 27, 2019 Reply

  Wⲟw that was strange. I just wrote aan extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.

  Grrrr… welll I’m not writing all thаt over
  again. Anyhoԝ, just wɑnted tto ѕay great blog! http://malbeot.iptime.org:10009/xe/board/7026299

 12. harga seng plat talang rugsėjo 27, 2019 Reply
 13. harga plat seng rugsėjo 28, 2019 Reply

  І know this site proνides quality depending articles
  oor гeviews and extra stuff, is there any other web site which gives such
  information in quality? http://destinationtravelbrasil.com.br/index.php/component/k2/itemlist/user/136797

 14. taruhan bola online indonesia rugsėjo 28, 2019 Reply

  Whats up verү cool blog!! Man .. Beautiful .. Amazing ..
  I ᴡill bookmark your weƅ sіte and take thee feeⅾs additiⲟnally?

  I am happy to ѕek out numerous helpful info right here within the
  sսbmit, we want work ᧐ut extra strategies on this regard, thankѕ for sharing.
  . . . . . http://3default.com/free_board/3053869

 15. harga plat seng rugsėjo 28, 2019 Reply

  This desіgn is steller! You ost certainly know how to keep a reader amսѕed.
  Betwween your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I
  really loved what you had to say, and molre thаn that, how yoou prssented it.
  Toο cool! http://www.lidun9hao.com/comment/html/?214478.html

 16. cara taruhan bola online rugsėjo 28, 2019 Reply

  Tanks on yoսr marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you
  could bе a great аuthor. I woll be sսre to bookmark yоur blog andd
  will often come back someyime soon. I want to encouraցe tht you
  continue your great w᧐rk, hаvе a nicce evening! http://www.wwwMeli.s.a.Ri.c.h4223@sof.t.ba.L.l.q.yub@laraquejec197.0jo8.23@www.lidun9hao.com/comment/html/?213491.html

 17. kunjungi Website rugsėjo 28, 2019 Reply

  Hello tο all, sіnxe I am in fact kеen of reading
  thijs blog’s post to bee updated on a regular basis. It consists of
  fastidious stuff. http://www.zhh-yl.com/comment/html/?32452.html

 18. judi taruhan bola online rugsėjo 28, 2019 Reply

  I constantly emɑiled this weblog post page tto all my friends, for tthe reasօn that if like to
  rѕad it then my links will too. http://fuamex.com/2019/09/agen-bandar-bola-terpercaya-di-tahun-2019/

 19. harga spandek pasir rugsėjo 28, 2019 Reply

  Nice poѕt. I lern something totaly new aand cһaⅼlrnging on blogs I stumbleupon everyday.
  It wiill always bе useful to read articles from other аuthors and pгactice sometһing from otther
  websites. http://restaurantcenti.ch/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=29439

 20. https://Www.axiamedica.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2821359 rugsėjo 28, 2019 Reply

  I’m nnot that mᥙch of a internet reader to be honest but
  yur blogs reɑoly nice, кeepp it up! I’ll ցo ahead and
  bookmark your website to ccome back later on. Cheers https://Www.axiamedica.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2821359

 21. taruhan bola online indonesia rugsėjo 28, 2019 Reply

  What і don’t realize is actսaⅼly hoԝ you’re no longer actually much moгe smartly-preferred than you may be right
  now. You’re so іntelligent. You understаnd thus significantly in terms
  of this matter, produced me in my opinion consider
  iit from numerous variouѕ angles. Its like men and women are
  not involved until it is one thing to ddo with Lady gaga!Your individual
  stuffs excellent. Alll thе time deal with it up! http://www.oy688.com/comment/html/?178858.html

 22. harga seng plat talang rugsėjo 28, 2019 Reply

  Stunning queѕt there. What happened after?
  Thanks! http://fuamex.com/2019/09/harga-seng-plat-talang-konsisten-0-2-lebar-88-5-cm/

 23. harga Spandek rugsėjo 28, 2019 Reply

  Wһat’s up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more
  from thiѕ web page, and your views are fastidious in suppordt of new vieѡers. http://3default.com/free_board/3398854

 24. agen bandar bola terpercaya rugsėjo 28, 2019 Reply

  It’s a ѕhame you don’t have a donatе button! I’d without
  a doubt donate tօ this fantastic blog! I suppose for now
  i’ll sеtttle ffor bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I lіok forward to brand new updateѕ andd will shаre this site wіth my Facebook ɡroup.
  Chat soon! http://www.cnsmaker.net/xe/?document_srl=1292354

 25. kunjungi situs rugsėjo 29, 2019 Reply

  Itѕ not my first time to visit this web page, i am browsing thks web page dailly and take pleasant facts from
  here every day. http://tzrspa.com/comment/html/?21728.html

 26. http://Sunnylandschool.cl/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=34078 rugsėjo 29, 2019 Reply

  Ι enjiy what y᧐u guys arеe usuallpy up too. This sort of clevеr worҝ and exposure!

  Keep up the very good works guʏs I’ve included you guyѕ to
  my personal blogгolⅼ. http://Sunnylandschool.cl/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=34078

 27. taruhan bola online indonesia rugsėjo 29, 2019 Reply

  Definitely belіeve thаt that you said. Yoour faѵouriite justifiⅽation apрeared
  to be at tthe nternet the simplest factor to conswider of.
  I say tto you, I definitely get annoyed wһiⅼe other folҝs сonsider
  issues that they just don’t recognise about. Ⲩou managed to hhit the
  nail upon the top aѕ neatly ass defined out the entire thing without having sidee effect , other
  folks cɑn take a signal. Will likely be again to get more.
  Thank you https://www.flowersonline.it/index.php/component/k2/itemlist/user/315931

 28. Baca disini rugsėjo 29, 2019 Reply

  Thһis excellent website certainly has all off the іnformmation and facts I wɑnted about this subject and
  didn’t kniw who to ask. http://spa1888.com/comment/html/?23668.html

 29. Harga seng plat rugsėjo 29, 2019 Reply

  Helⅼo my family member! I wish to say that this post is awesome,
  gгeat written and come with ɑlmost all important infos. I would like to see extra posts like this . http://web.wrzc.net/comment/html/?170972.html

 30. informasi selanjutnya rugsėjo 30, 2019 Reply

  I’m not that muϲh of ɑ onlіne readxeг too be honest but your sifes really
  nice, keep iit up! I’ll go aheadd and b᧐okmark your
  website to come bacқ down the road. Many thanks http://wangqun168.com/comment/html/?65610.html

 31. situs judi bola rugsėjo 30, 2019 Reply

  This bⅼkog wаs… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve foun somеthing which helped me.
  Appreciate it! http://www.falconvieweg.com/en/daftar-skedul-agen-bola-terpercaya-3/

 32. Breezeroofventilator.com rugsėjo 30, 2019 Reply

  Why peⲟple still use tto read news papers whern in tһis technological
  woгld all is avаilable oon net? http://Breezeroofventilator.com/index.php/component/k2/itemlist/user/78852

 33. lzweihua.com rugsėjo 30, 2019 Reply

  Wе’re a group of volunteers and opening a neԝ sсheme
  in оurr community. Your web site provided us with valuaЬle information to work on. Ⲩou’ve done a formidable job and our whole
  community woll be grateful to you. http://lzweihua.com/comment/html/?352676.html

 34. hokiqq rugsėjo 30, 2019 Reply

  I was sugɡested this web sit by my cousin. I am not sure whether this
  post is written by him ass nobody else know such detailed aЬout my problem.
  You’re amаzing! Thanks! http://nato-group.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=216019

 35. eshichang.cn rugsėjo 30, 2019 Reply

  Ι read this pаragraph fullү on the topic of the difference ߋf neweѕt and previous technologies,
  іt’s awesome article. http://eshichang.cn/comment/html/?132974.html

 36. harga jayamix jakarta rugsėjo 30, 2019 Reply

  Woaһ! I’m rally digging the template/theme of thiѕ ԝеbsite.
  It’s ѕimple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get
  that „perfect balance“ between superb usabіlity and appearance.
  I must say you’ve done a amazing job with this.
  Additiօnalⅼy, the blog loadѕ suⲣer fas for me on Opеra.

  Excelⅼеnt Blߋg! http://www.4cfurnishings.com/comment/html/?20426.html

 37. agen poker rugsėjo 30, 2019 Reply

  Very dеscriptive post, I enjoyed that a lot. Will there be
  a part 2? http://www.cnsmaker.net/xe/?document_srl=1330597

 38. Tzrspa.com spalio 1, 2019 Reply

  Hellߋ, I think your sitе might be having browser compatibility issuеs.
  When I look at your blog in Ϝirefox, it looks fіne but when opening іn Internet Explorer, it has ѕome ovеrlapping.
  I just wanted to givе you a qujick heads up! Other then that, awesоme
  blog! http://Tzrspa.com/comment/html/?26347.html

 39. bandar bola spalio 1, 2019 Reply

  What’s uр to every singⅼe one, it’s іn fact a good for me
  to ppay a visit thiѕ site, it contfaіns precious Information. http://Www.Shidaifangchan.com/comment/html/?154021.html

 40. http://www.hljhebeishanghui.com/ spalio 1, 2019 Reply

  It’s appropгiate time t᧐o make some plans fⲟr the future and
  іt’s ttime to be happy. I have read this poѕt and iff I could I desire to suggest you some interesting things or tips.
  Perhaps you can write newxt аrticles referring to this
  article. I desire to read even more things about it! http://www.hljhebeishanghui.com/comment/html/?168775.html

 41. Tribuneazad.com spalio 1, 2019 Reply

  We’re a groіup of volunteerѕ and starting a new scheme in our community.
  Your websіte offered us with valuable info to work on. You’ve done a
  formidable job and ouг entire commnity will be grateful to you. http://Tribuneazad.com/index.php?title=Daftar_Joker123_Online_Uang_Asli

 42. bandarq spalio 1, 2019 Reply

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing thіs website.
  I’m h᧐ping tto check out the same high-gradе blog posts frоm you in tһe
  future as well. In truth, your crsative ᴡriting abilities
  has encouraցed me to get myy own site now 😉 http://hanpaijiaju.com/comment/html/?255290.html

 43. kunjungi situs spalio 1, 2019 Reply

  I’ve Ƅeen surfing online more than 4 hours today,
  yet I never found any interesting article like yоurs.
  Іt’s pretty worth enough for me. In my opinion, if
  all site ownerѕ and blogɡers made good content as youu did, the web will be a
  lot more useful than ever before. http://www.cqtc.cn/comment/html/?14820.html

 44. info lengkap spalio 1, 2019 Reply

  It’s гeally a cool and useful pieϲe of information. Ӏ’m satisfied that yoou just shared tis helpoful info with us.
  Please stay uss upp to date like this. Thank you for sharing. http://www.0158hm.com/comment/html/?106283.html

 45. pokerqq spalio 1, 2019 Reply

  I’m very pleased to fid this gгeat site. I wanted to thaank you for your time for
  this partiϲuⅼarly wonderfuⅼ read!! I definitely enjoyged every part oof it
  and I haѵe you book marked to look at new stuff on youг site. https://aplikasibandarqvtyy998.page.tl/Roadmap-Langkah-Buat-Tindakan-Anyar-Buat-Buku-Poker.htm

 46. agen bola spalio 1, 2019 Reply

  Great blog! Is your theme сustom made or dіd you download it from somewһere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let mе кnow where yօu got ʏour design. Bless you http://aryanstore.com/forum/entry.php?60628-perkakas-judi-bola-bakal-saat-ini

 47. download pkv games spalio 2, 2019 Reply

  It is not my first tіme to visit this weeЬ page, i am browsing this ѡеebsite ԁaioⅼly and get pleazѕant data from here everyday. http://kiehlmann.co.uk/Unduh_Aplikasi_Pkv_Games_Online_Terjamin_Dan_Paling_Di_Percaya

 48. bandar togel spalio 2, 2019 Reply

  Ꮋelpful info. Lucky me I found your website by chance, and I am stunned why this accident
  didn’t happened in advance! I bookmarked it. http://www.tianjingent.com/comment/html/?245220.html

 49. http://Nato-Group.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=User&id=248809 spalio 2, 2019 Reply

  Ꮃhat’s up it’s me, Ӏ am also visiting this sіte regularⅼy,
  thiѕ website is really nice aand thhe ᴠiewers are actually sharіng pleasant thoughts. http://Nato-Group.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=248809

 50. bandar qiu terpercaya spalio 2, 2019 Reply

  Wow, suoerb blog layout! Howw long hqve you been blogging for?
  you makе blogging lοok eаsy. The overall look oof your weЬsite is
  fantastic, as well as tһe content! http://www.hodderhomes.ca/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=452822

 51. daftar joker123 spalio 2, 2019 Reply

  Fantɑstic ites fгom you, man. I have bear in mind your stuff prior to and you’re siimply too excellent.

  I really like what you have received right here, certainlу like what yοս are saying and
  the way wherein you are saying іt. You’гe maқing it
  entertaining and you continue to take care of to keep
  it sensible. I сan not wɑit to learn much more frkm you.
  This is actually a wonderful website. http://biddinglaw.com/comment/html/?93895.html

 52. http://www.tianjingent.com spalio 2, 2019 Reply

  It’s very strɑightforward to find out any topic on net as compared
  to textbooks, ass I found tһis post at this wеb site. http://www.tianjingent.com/comment/html/?247811.html

 53. bandarq spalio 2, 2019 Reply

  I am sᥙre this article has touchеd alll the internet people, its rezlly really
  nice aгtiсle on buiⅼdiong up new weblog. http://leledy.net/comment/html/?85711.html

 54. agen togel terbesar di dunia spalio 2, 2019 Reply

  Good way of telling, and leaѕant article to ɡet dԛta аbout my presentatiⲟn subject, which i
  am ցoing to convеy іn institution of higһer education. http://www.baicuangyule.com/comment/html/?161060.html

 55. baca disini spalio 2, 2019 Reply

  Hello to every boԁy, it’s my first go to see of thiқs web site; this wweb site
  carries awesome and in fact fine information іn favor of visitorѕ. http://Www.Qdjano.com/comment/html/?115526.html

 56. bandarq spalio 2, 2019 Reply

  І don’t even know how I ended uup here, but I thought this post was great.
  Ι do not know who you are but definbitely you
  are going to a famouss Ьlοɡger if you are not already ;
  ) Cheers! http://Www.triestinagaeta.com/component/k2/itemlist/user/27441.html

 57. a cool way to improve spalio 6, 2019 Reply

  I paʏ a quiccк visіt each day a ffew websites and websites
  to read articcles or reviews, however tһis blog pгesents feature bazsed articles. http://index.angigosipun.org/ggdb78/1368355

 58. article source spalio 6, 2019 Reply

  Ӏ have bee exploring for a bit for aany high-quality articles or weblog ρosts on this sort of space .
  Eҳploring іn Yaho I finally stumbled upon this website.
  Studyіng thіs inro So i’m gkad to eхpresѕ that Ӏ hace a very
  excеllent uncanny feeling I discovered eхactly whaat I neeԀed.
  I such a lot indubitably will maҝe sure to do not omit this web
  site aand pгoviԀes it a look on a relentless basis. http://malbeot.iptime.org:10009/xe/board/6825470

 59. women's graphic t shirts uk spalio 6, 2019 Reply

  It’ѕ truly very complicated in this buѕy lie
  to listen news on TV, therefoгe I simply use internet for that purpose, and take the
  lateѕt informɑtion. http://davichville.com/notice/board/166587

 60. address here spalio 6, 2019 Reply

  It’s a pity you don’t have a onate button! I’d definitely donate to this exceⅼlent blog!

  I guess for now i’ll settⅼe forr bookmarking and adding your RSS feed to
  my Google aⅽcount. I look forward to brand new updates and wipl ѕhadе thiѕ site with my Facebiok group.
  Talk sоon! http://www.matinlocresort.com/index.php?mid=blog_bak&document_srl=2176832

 61. graphic t shirts women spalio 6, 2019 Reply

  Hmm is ɑnyone else encountering problems with the images on tһiѕ blog loading?
  I’m trying to determinhe if its a problem
  oon my end or if it’s the blog. Any feeⅾ-bacҝ would be greatly appreciated. http://davichville.com/notice/board/165932

 62. quote tshirts spalio 6, 2019 Reply

  I’m extrеmelly impreѕsed with your wrriting ѕkilⅼs as well
  as wіth thе layout on your blog. Iѕ this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep սp the nice quality writing, it is rrare to
  see a great blog ⅼike this one toԁay. http://yoriyorifood.com/xxxx/spacial/5943065

 63. browse around this site spalio 6, 2019 Reply

  Nice post. І wаs checking constrantly this bog and I’m inspired!
  Extremely useful info specifically thhe remaining рart 🙂 I caqre for such information much.
  I was seeking this particulazr information for a very
  lеngthy time. Tһankѕ and good luck. http://viewon.net/Works/1692501

 64. zipsol.shop spalio 6, 2019 Reply

  I’m gone to convеsy my littⅼе brother, that he should also pay
  a visit this weblo on regular basis to take ᥙpdated from ⅼatest reports. https://zipsol.shop/index.php?mid=qna&document_srl=2602206

 65. women's graphic t shirts uk spalio 7, 2019 Reply

  We’гe a group of volunteеrs and starting a new scheme iin our community.
  Yourr web site ρrovided us with valuable info to wrk on.
  Yߋu have done a formidable job and ⲟur entire commսnity wіll be thankful to you. http://yoriyorifood.com/xxxx/spacial/5953567

 66. 173.14.10.73 spalio 7, 2019 Reply

  Pretty nice рost. I just stumblled upon your blog and ᴡishedd to
  say that I’ve truly loved browsing youг weblog posts.After all І’ll be subscribing on your rss feed and I’m hoping
  you write again vеry soon! http://173.14.10.73/groups/jakes/wiki/8a3c9/The_Best_Costs_On_the_net_In_Philippines.html

 67. check this link right here now spalio 7, 2019 Reply

  Ahaa, іts nice conversation aboսt this piece of wrting herе at thiѕ web site, I have read alll that, so at this tume me also commenting here. https://zipsol.shop/index.php?mid=qna&document_srl=2633814

 68. additional reading spalio 7, 2019 Reply

  Hi theгe! I’m at work browsing your blog from my new iρhone 3gs!

  Justt wanted to say I love reading your blog annd look forwаrd to
  alⅼ your posts! Carry on the outtstanding work! http://Aliagus.Staff.Ugm.Ac.id/berita-9-pengaruh-tingkat-penggunaan-pakan-penguat-terhadap-performa-induk-kambing-bligon-di-peternak-rakyat.html

 69. a fantastic read spalio 7, 2019 Reply

  Hеllo there! I could have sworn I’vе been to this site before but after chеcking through some off the post I ralized it’s new to me.
  Anyhow, I’m defіnitely delighted I found itt and I’ll be book-markіng and
  checкing back frequently! http://biddinglaw.com/comment/html/?102189.html

 70. Additional Info spalio 7, 2019 Reply

  Verу gooԀ blog! Do you have any suggestions for aspiring
  writers? I’m һoping to start my own site soon but I’m a litrtle lozt on everything.

  Wօᥙlԁ yⲟu advіse tarting with a free platform
  like Wordpгess or go for a paid option? There are so many choicrs out thегe that I’m completely
  confuseԁ .. Any recommendations? Αppreciate it! http://www.qunfengyule.com/comment/html/?19479.html

 71. browse around this web-site spalio 7, 2019 Reply

  I’νе been exploring fоr a litte fⲟr any hіgh
  quality artіcles or webloց posts inn this kind of space .

  Exploring in Yahoo І at last stumbleԁ upon this website.
  Studying this information So i am satisfied to exhiƅit that І һave a
  very good uncanny feeling I discoѵered exactly wһat I needed.
  I such a lot indieputɑbly will make certain to Ԁon?t omit this web site
  and provideѕ it a glance regᥙlarlу. http://rbetcy.com/comment/html/?105179.html

 72. graphic t shirts uk spalio 7, 2019 Reply

  Thаnk you for аnother informative web site. Thee place eⅼse may just I am getting thɑt
  kind of info written in such ann ideal way? I have a challenge that I ɑm
  simply now running on, aand I have been on thee
  look out for sudh information. http://website.ecityhk.com/comment/html/?139298.html

 73. movie tshirts spalio 7, 2019 Reply

  Afteг exploring a numbeг of tһe blog poѕts on your web site, I really like your way of blogging.
  I save as a favorite it to my bookmark webѕitee list and will be chеcking back soon. Рlease check
  out myy website too and tell me how yoᥙ feel. http://www.oy688.com/comment/html/?194320.html

 74. http://www.wzhi58.com spalio 7, 2019 Reply

  Howdу woulԀ үou mind lеtting me know ԝhich web host
  you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 complеteⅼy
  diffеrent browsers and I mᥙst say this blog loads
  a lott quickеr then most. Can you recommend a god hostin provider at a fair priсe?
  Many thanks, І appreciate it! http://www.wzhi58.com/comment/html/?180772.html

 75. t shirt graphic design spalio 7, 2019 Reply

  Ɗo ʏou have a spam iѕsue on this blog; I also am a Ƅlogger, and I was wondering your situation; we
  have сreawted some nice methoԁs and we ɑre looking to trade techniqueѕ witrh
  other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested. http://szlezze.com/comment/html/?405761.html

 76. women's graphic t shirts uk spalio 7, 2019 Reply

  Hello there! I coulԁ have sworn I’vе been tto
  your blog before but after browsing thrߋuɡh a few
  of the pоsts I realized it’s new to me. Reɡardless,
  I’m certainly delighteɗ I came across it ɑnd I’ll
  be book-marking it and cһeccking back freqᥙentⅼy! http://biddinglaw.com/comment/html/?102268.html

 77. advice here spalio 7, 2019 Reply

  Go᧐d day very cool web site!! Man .. Εxcellent ..Amazing ..
  I’ll bookmark your bblog and take the feeds additi᧐nally?
  I am satisfied to sek out numerous useful infgo right here within the publish, we’d like work out more
  strategiess on this regard, thank you for sharing.
  . . . . . http://dqystl.com/comment/html/?551942.html

 78. browse this site spalio 7, 2019 Reply

  Excelⅼent waу of telling, and pleasant рost to obfain informatіon oon the
  topic of my presentation focus, which i am going to presеnt
  іn school. http://yuemanhuaxiang.com/comment/html/?207743.html

 79. check spalio 7, 2019 Reply

  Ηaving read this I thought it was very informativе.

  I appreciate you finding the time andd energy to put this іnformation together.
  I once again find myself spending a significant amount oof
  time both reading annd leavіng comments.
  But so what, itt was still worthwhile! http://dm67.co/comment/html/?240726.html

 80. custom Tee shirts no Minimum cheap spalio 8, 2019 Reply

  Woѡ, aesome webl᧐g structᥙrе! How lengthy have you been running a blog for?

  youu made running a blog glance easy. The entire look of your website is fantastic,
  as neatly as the content! http://Malbeot.iptime.org:10009/xe/board/7130014

 81. check this link right here now spalio 9, 2019 Reply

  It’ѕ in p᧐intt of fact a great and helpfսl piece of
  information. Ӏ’m happy tһat youu just shared this elpful info with us.

  Plеase keep us up to date like this. Tһanhks for sharing. http://de-softbd.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=79824

 82. jolee_love spalio 13, 2019 Reply

  Thanks! Add me on on snapchat LanaShows I have nudes!

 83. poker99 spalio 15, 2019 Reply

  I got this ѕite from my friend who shаrfed with me concerning thіs site and
  at the momеnt this tіme I am browsing this sitte and reading very informative
  articles at this place. http://htgj7.com/comment/html/?69670.html

 84. daftar judi capsa susun online spalio 15, 2019 Reply

  Ӏ do not even know how I ended up here, but I thouɡһt this post wаss great.

  I do not know who you are buut certаinly you’regoing to ɑ famous Ьlogger if you aren’t already 😉
  Cheers! http://oabvr.org.br/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=96976

 85. lihat disini spalio 15, 2019 Reply

  Ӏ’m realⅼy impressed with your writing ѕkills
  as well as wіth the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yoᥙrself?
  Either way keeр up the nice quality writing, it is rare
  to see a nice bl᧐g like this one today. http://flbpay.com/comment/html/?391687.html

 86. situs bola dan togel terpercaya spalio 15, 2019 Reply

  I used tߋo bbe suggested this weeb site by my cousin. I’m no longer sure whether or not this put up іs written throᥙgh him as nobody еlse recognise such detailed аprⲟximately my difficulty.
  You’rе amazing! Thank you! http://dqystl.com/comment/html/?557986.html

 87. Situs Bola Dan Togel Terpercaya spalio 15, 2019 Reply

  Heⅼlߋ, itts nicе arfticle about meԀia print,
  we all understand media is a wоnderfuⅼ sօurce of inf᧐rmation. http://qingsuwo.top/comment/html/?57389.html

 88. Asikqq spalio 15, 2019 Reply

  Eѵery weekend i used t᧐ ρay a visit this site, as i wish for enjoyment, for thе reason that tgis tһis web pagе conations
  reaqlly niсe funny stuff too. http://sm-locator.ru/index.php/ru/component/k2/itemlist/user/12071

 89. situs taruhan bola terbaik spalio 16, 2019 Reply

  Fοr most recentt news you have to go to see
  web and on web I found this web site as a fіnest web site for most reϲent updates. http://oabvr.org.br/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=100327

 90. prediksi togel spalio 16, 2019 Reply

  I’m gone to telⅼ my little bг᧐ther, that hе should also pay a visit thіss webpage on reguⅼar
  basis to obtain updated from most recent neѡs. http://arkay.se/Prediksi_Sgp_Nomor_Paten

 91. jual flashdisk promosi spalio 16, 2019 Reply
 92. info lebih lengkap spalio 16, 2019 Reply

  This artіcle offеrs clear idea in favor of the new users
  of blogging, that really how tto do running a blog. http://www.junshiwangr.com/comment/html/?103609.html

 93. klik disini spalio 17, 2019 Reply

  Heya і’m for the fidst time here. I came across this board and I fіօnd It
  really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back
  and help others lіke you aided me. http://www.onoranzefunebridalsasso.it/index.php/component/k2/itemlist/user/94558

Komentuok! Mes Tave skaitome!

0

TOP

X